با توجه به اینکه ساخت و ساز جاده یک کار فنی است به تجهیزات صنعتی و ماشین آلات مختلف نیاز دارد. ماشین‌آلات راهسازی در پروژه‌های بزرگ مختلف مورد نیاز هستند تا کار را امن‌تر و آسان‌تر کنند. ساخت یک جاده جدید و یا بازسازی یک جاده قدیمی با استفاده از ماشین آلات مناسب مهم است. امروز ما قصد داریم به معرفی مهم‌ترین ماشین آلات راهسازی که در پروژه‌های مختلف از قبیل گودبرداری، حفاری، خاکبرداری، قیرپاشی، آسفالت کاری، درزگیری و ترمیم آسفالت استفاده می‌کنیم، بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه همراه ما باشید.

تجهیزات راهسازی

به طور کلی در راه‌سازی از تجهیزات سنگین استفاده می‌شود. انتخاب نوع ماشین‌آلات راهسازی به شرایط اقتصادی و بزرگی کار بستگی دارد. در هر صورت استفاده از ماشین آلات خاکبرداری و راهسازی بر سرعت، دقت و کیفیت کار و کاهش خطرات آن تأثیرگذار می‌باشند.

35 مورد از ماشین‌آلات راهسازی پرکاربرد

به طور کلی در عملیات راهسازی ماشین آلات متنوعی استفاده می‌شود. در ادامه 35مورد از پرکاربردترین ماشین‌آلات راهسازی معرفی می‌شوند:

 1. بیل مکانیکی (Excavator) : بیل مکانیکی یکی از تجهیزات ساخت و ساز جاده‌ای است که در سایت‌های راهسازی استفاده می‌شود و دارای طیف گسترده‌ای است. از این ماشین راه‌سازی برای گودبرداری، خاکبرداری، حفاری و به طور کلی در کار‌های عمرانی و ساخت و ساز بسیار استفاده می‌شود و دارای انواع مختلفی می‌باشد.
 2. بیل و لودر بکهو(Backhoe loader) : بکهو لودر‌ها ماشین‌آلات سنگینی هستند که در مکان‌های مختلف راهسازی برای بلند کردن، حفاری، تخریب و فشار و حمل مواد سبک‌تر استفاده می‌شوند. آن‌ها برای بلند کردن و بارگیری مواد خاکی برای تخلیه کامیون‌ها در جاده‌سازی استفاده می‌شوند. همچنین برای جابجایی قطعات کوچک خاک، سنگ و مصالح در حین ساخت بسیار مفید می‌باشند.
 3. لودر چرخ دار (Wheel loader) : لودر چرخ دار یکی از ماشین‌آلات سنگینی است که در هر کارگاه ساختمانی از جمله پروژه‌های راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای جابجایی مواد حفاری‌شده مانند خاک‌رس، خاک، سنگ می‌باشد. همچنین می‌تواند مواد را از محل حفاری به کامیون کمپرسی بارگیری کند.
 4. بولدوزر(Bulldozer) : بولدوزر‌ها ماشین‌آلات خاکبرداری و راهسازی قدرتمندی هستند. آن‌ها در راه و سایر فعالیت‌های ساختمانی از قبیل معدن، جنگلداری و جابجایی خاک استفاده می‌شوند.
 5. گریدر(Grader) : گریدر انواع تجهیزات خاک‌برداری پرکاربرد است که برای ساخت جاده‌های خاکی و پخش مواد سست مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 6. تراکتور (Tractor) : تراکتور یکی از ماشین‌آلات خاکبرداری زمین است که در اغلب پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 7. انگلدوزر (Angle Dozer) : انگلدوزر یکی از مهم‌ترین تجهیزات خاکبرداری می‌باشند که دارای تیغه‌هایی با زاویه ۳۰ درجه می‌باشند. با استفاده از این تیغه‌ها برای برش کناره‌ها، حفر گودال و ایجاد خاکریز استفاده می‌شود.
 8. اسکریپر(Scraper) : اسکریپر از ماشین‌آلات خاکبرداری می‌باشد که معمولاً در پروژه‌های راهسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسکریپر‌ها مواد را گودبرداری، بارگیری، حمل و بارگذاری می‌کنند. از این ماشین‌آلات بیشتر در محل‌هایی که دارای سنگ‌ریزه و کلوخ است استفاده می‌شود و مناسب مکان‌ها با سنگ‌های درشت نمی‌باشد.
 9. دراگلین(Dragline) : دراگلین نوعی بیل‌مکانیکی سطحی هستند که خاک و سنگ را جابه جا می‌کنند.
 10. کلامشل(Clamshell) : کلامشل‌ها نوعی از ماشین‌آلات خاکبرداری هستند که به منظور حفاری در اعماق مختلف، لایروبی در کانال‌ها، موج‌شکن‌ها، حمل و جابه جایی مواد نرم از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 11. ترنچر‌ها (Trenchers) : ترنچر یا خندق‌کن یکی از ماشین‌آلاتی است که در گودبرداری و حفاری از آن استفاده می‌شود. از خندق‌کن‌ها عموماً برای حفر زمین به منظور زهکشی یا کارگزاری خطوط لوله در بزرگراه‌ها استفاده می‌گردد.
 12. جرثقیل‌های برجی (Tower cranes) : جرثقیل‌های برجی یا تاور‌کرین‌ها به منظور عملیات خاکبرداری، برداشتن تپه و از این قبیل استفاده می‌شوند. تاور‌کرین‌ها بهترین ترکیب از ارتفاع و ظرفیت بالابری را فراهم می‌کند و به صورت گسترده در ساختن سد‌ها و برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها و انواع سازه‌های بتنی و فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 13. فینیشر(finisher) : فینیشر یکی از دستگاه‌های راهسازی است که با دریافت آسفالت از کامیون‌های حمل آسفالت و بتن، آن را با ضخامت طول و عرض بر روی سطح کف جاده پهن می‌کند.
 14. متراکم‌کننده‌ها یا غلتک‌ها(roller) : غلتک‌ها یکی از قدیمی‌ترین ماشین‌آلات راهسازی محسوب می‌شوند که از آن‌ها به رساندن میزان دانسیته و همچنین مقاومت خاک به حد مطلوب استفاده می‌شود.
 15. غلتک ویبره‌دار 100 تنی : غلتک‌های ویبره‌دار غلتک‌های ارتعاشی یا لرزنده نامیده می‌شود. این نوع غلتک‌ها به کمک ویبراتور عمل تراکم را انجام می‌دهند.نیروی متراکم‌کننده در غلتک‌های ارتعاشی آسفالت‌کاری ارتعاش و وزن استاتیکی است.
 16. غلتک لاستیکی : غلتک لاستیکی قطعه‌ای از ماشین می‌باشد که از یک محور و لوله داخلی تشکیل شده که توسط یک لایه بیرونی از ترکیبات الاستومری ساخته شده‌است. این نوع غلتک از شفت داخلی از فولاد، آلیاژ آلومینیوم و سایر کامپوزیت‌های مواد محکم ساخته شده‌است.
 17. غلتک آهنی : غلتک آهنی توپی یا استوانه‌ای یکی از انواع غلتک است که نسبتا سبک می‌باشد که برای صاف کردن سطح آسفالت استفاده می‌شود.
 18. غلتک توری یا شبکه ای : غلتک‌های توری نوعی غلتک دارای شبکه روی درام فولادی هستند.این نوع غلتک عموما پشت تراکتور یا ماشین سنگین یدک می‌شوند.از این نوع غلتک برای صاف کردن خاک‌ها با دانه‌های درشت، سنگ هوازده و برای زیرسازی مناسب استفاده می‌شود.
 19. غلتک پاچه‌بزی یا ضربه‌ای : غلتک های پا‌دریایی یا پای‌گوسفند نیز شناخته می‌شوند دارای بسیاری از شاخه‌های مستطیلی به شکل پا هستند که برای فشرده‌سازی خاک‌رس در عملیات راه‌سازی استفاده می‌شود. وزن درام این نوع از انواع غلطک‌ها را می‌توان با بالاست‌ کردن آن با ماسه مرطوب،آب یا نصب قطعات فولادی بر روی آن افزایش داده و کار فشرده سازی با روشی کارآمدتر انجام می‌شود.
 20. غلتک چرخ دار یا استاتیک صاف : در مجموع دو نوع غلتک وجود دارد که به عنوان قلتک استاتیک تک درام و دو درام شناخته می‌شود. از این نوع غلتک‌ها برای صاف و هموار‌کردن سطوح استفاده می‌شود.
 21. کنترل‌کننده‌ی تلسکوپی (telehandler) : کنترل‌کننده تلسکوپی توانایی یک لیفتراک و یک جرثقیل را دارا می‌باشند و با استفاده از آن‌ها می‌توان مواد با ارزش چند تن را بلند کنیم.
 22. فلربانچرها(Flerbancher) : فلربانچر یکی از ماشین‌آلات راهسازی است که برای حذف درختان بزرگ در محل عملیات عمرانی استفاده می‌شود.
 23. کامیون‌های کمپرسی(Dump truck) : کامیون کمپرسی یا دامپتراک به کامیون‌هایی گفته می‌شود که برای ترابری و جابجایی موادی مانند شن، ماسه، سنگریزه و نخاله‌های معدنی و ساختمانی استفاده می‌شود.
 24. ماشین حفاری شمع(Pile drilling machine) : با استفاده از ماشین‌آلات حفاری شمع یک چاه با مقطع و عمق مورد نظر در زمین حفر می‌شود و سپس در داخل آن اقدام به بتن‌ریزی با مصالح مرغوب می‌شود.
 25. سنگ شکن(Crusher) : با استفاده از سنگ شکن می‌توان قطعات بزرگ سنگ و حجیم استخراج شده از معدن را خرد و به قطعات کوچک تقسیم کرد. از سنگ شکن‌ها به منظور خرد کردن سنگ‌های معدنی و آماده کردن آن‌ها برای ورود به ماسه ساز‌ها، آسیاب‌ها و غیره استفاده می‌شود.
 26. ماشین قیرپاش(bituminous distributor) : ماشین قیرپاش یکی از ابزار‌های مکانیزه در صنعت ساخت و نگهداری خیابان و سطوح راه‌ها است که برای پاشیدن و روان کردن قیر در فرآیند‌های مختلف استفاده می‌شود.
 27. جاروی مکانیکی(Mechanical sweeper) : با جارو‌های مکانیکی می‌توان به حرکت یک برس بر سطح جاده شن و سنگریزه‌های ر‌ها شده و غبار رویه راه را پاک کرد تا سطح برای عملیات بعدی آماده شود. این جارو‌ها به جارو‌های خودکششی، جارو‌های پشت بند، جارو‌های جلوبند طبقه‌بندی می‌شوند.
 28. آسفالت تراش (Asphalt cutter) : کاتر آسفالت یا آسفالت بر یکی از تجهیزات آسفالتکاری است که برای بریدن و برش آسفالت استفاده می‌شود. دستگاه برش Cut off saw و ماشین برش آسفالت floor saw machine و آسفالت‌تراش ویرتگن از جمله دستگاه‌هایی هستند که برای این منظور و به منظور برش سطح در راهسازی استفاده می‌شوند.
 29. تریمر آسفالت(Trimmer) : از تریمر آسفالت به منظور ترمیم پوشش آسفالتی و یا بتنی جاده‌ها واتوبان‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه یک تریمر هد است که با دندانه‌های متصل به خود لایه‌های آسفالت را برداشته و توسط تسمه نقاله آن‌ها را به درون کامیون منتقل می‌کند.
 30. دامپر (Dumper) : دامپر یکی از ماشین‌آلاتی است که برای حمل مصالح در کارگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ماشین می‌توان برای انتقال مصالحی چون بتن، آجر، شن و ماسه و سرامیک استفاده نمود.
 31. کمپکتور : کمپکتور یکی از تکمیل‌کننده غلتک‌های می‌باشند. از این دستگاه‌ها برای محوطه‌ها با فضای کوچک و برای زیرسازی و کوبش محیط‌ها با عرض کم استفاده می‌شود.
 32. ریپر(REAPER) : ریپر یا شیارزن یکی از ماشین‌آلات راهسازی است که دارای قطعه‌ای دراز و چنگال مانند است که در پشت بولدوزر نصب می‌شود. با استفاده از دستگاه می‌توان با ایجاد یک نیروی فشاری قوی در زمین، عملیات سست کردن زمین‌های سخت را انجام دهید.
 33. بابکت(Bobcat ) : مینی لودر یا بابکت یکی از ماشین‌آلات چندمنظوره می‌باشند که در راهسازی از آن‌ها استفاده می‌شود. مینی لودر‌ها قابلیت اتصال تجهیزات مختلف از قبیل جاروب و برف‌روبی شهری و جاده‌ای می‌باشند.
 34. دستگاه درزگیری : از دستگاه درزگیری به منظور عملیات ترمیم ترک آسفالت و بتن استفاده می‌شود. سیملاین آمریکا و ماراتن آلمان از جمله دستگاه‌های درزگیر محسوب می‌شوند.
 35. ماشین آب پاش : ماشین آب پاش یا تانکر به منظور آب پاشی کردن سطح خیابان و متراکم‌سازی در کار‌های زیرسازی استفاده می‌شود.

عملیات راه­سازی چه به صورت دستی و چه به صورت مکانیزه به ماشین­‌آلات و تجهیزات نیاز دارد. اینکه  از بهترین و مناسب­‌ترین ماشین­‌آلات خاکبرداری و راهسازی استفاده می‌­شود به وضعیت اقتصادی پیمانکار، مقدار بودجه اختصاص داده شده و همچنین مقدار وضعیت بستر و سطح خاک و همچنین وضعیت راه و حتی شیب­‌بندی آن بستگی دارد. در عملیات راهسازی ابتدا نقشه توپوگرافی انجام می‌شود و پس از امکان سنجی پروژه  برای انتخاب ماشین­‌آلات مناسب خاکبرداری و راهسازی استفاده می­‌شود. ارابه پویان راسا یکی از قدیمی‌­ترین شرکت­‌های راهسازی در ایران است که از بروزترین ماشین‌آلات  و تجهیزات راهسازی استفاده می­‌کند.

ماشین‌آلات راهسازی در ارابه پویان راسا

ما در این مقاله 35 مورد از ماشین‌آلات خاکبرداری و راهسازی که اغلب آن‌ها در عملیات گودبرداری، حفاری، خاکبرداری، قیرپاشی، آسفالتکاری، درزگیری و ترمیم آسفالت شرکت ارابه پویان راسا نیز استفاده می‌شود، ارائه کردیم. استفاده از این ماشین‌آلات راهسازی بر کیفیت و سرعت آسفالت کاری می‌افزاید. اگر قصد عملیات راه‌سازی از قبیل گودبرداری، خاکبرداری، آسفالتکاری، آسفالت توپکا، دوبینه، آسفالتکاری بیندر و انواع خدمات درزگیری و آسفالت رنگی دارید با شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت از منطقه مورد نظر بازدید کرده و قیمت انواع عملیات راه سازی را به تفکیک خدمت شما ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.