صفر تا صد آسفالت رنگی اطلاعات جامعی در رابطه با رواج این نوع آسفالت در کشورهای مختلف در اختیار شما قرار می دهد. همانطور که همه ما می‌دانیم، استفاده از آسفالت رنگی در کشورهای مختلف بسیار رواج یافته است. دلیل این امر تا حدی به دلیل نیازهای رو به رشد زیبایی‌شناسی در صنعت معماری و ساخت و ساز و مقداری نیز به دلیل افزایش الزامات ایمنی جاده‌ها به شمار می‌آید. در ایران نیز از این نوع آسفالت استقبال خوبی شد به طوری که در سال های اخیر در اکثر شهرها به منظور زیباسازی المان های شهری و همچنین بهبود وضعیت ایمنی جاده‌ها از این نوع آسفالت استفاده می‌شود. ما افتخار داریم که این قابلیت را به مجموعه آسفالت کاری ارابه پویان راسا اضافه کرده ایم به طوری که آسفالت رنگی را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهیم. برای استعلام قیمت آسفالت رنگی و کاربرد آن از طریق دکمه تماس با ما در ارتباط باشید و یا برای کسب اطلاعات در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.
شرکت های آسفالتکاری در رابطه با تولید آسفالت رنگی بیشترین آزادی عمل را دارا می‌باشند و انواع آسفالت به رنگ های متنوع را به راحتی تولید و در آسفالتکاری به کار می‌گیرند. رنگ قرمز یکی از رایج ترین رنگ‌ها در آسفالت رنگی شمرده می شود به طوری که از اکسید آهن قرمز و یا کروم برای رنگ‌آمیزی مخلوط‌های قیری استفاده می شود. رنگ سفید یکی دیگر از پرکاربردترین رنگ ها در آسفالتکاری رنگی محسوب می‌شود که بیشتر به منظور افزایش سطح ایمنی راه ها استفاده می‌شود.

استفاده از آسفالت رنگی در معماری و زیباشناسی

امروزه استفاده از آسفالت رنگی در معماری و زیباشناسی بسیار کاربردی است و طرفداران زیادی دارد. مناطق ایده آل استفاده از آسفالت رنگی با هدف معماری و زیباشناسی را می‌توان به صورت زیر شمرد:

 • برای ارائه ظاهری زیبا در میادین و خیابان‌ها و تاکید بر نقاط مختلف خروجی و ورودی مانند مدارس، دوربرگردان‌ها، گذرگاه های عابر پیاده، پیاده روها، مناطق ورزشی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و ایستگاه های حمل و نقل عمومی
 • چیدمان کوچه‌های پارک، طراحی میادین، باغ‌ها و پارک‌های عمومی و بهسازی مسیر پارک و باغ و از این قبیل استفاده می‌شود.
 • طراحی و زیباسازی فضاهای گردشگری، تفریحی و تجاری
 • در هتل‌ها، حیاط‌ سازی ویلا، آپارتمان و همچنین محوطه‌های پارکینگ استفاده می‌شود. به طور کلی در هر جا که در کارهای عمرانی و ساخت و ساز از سنگ فرش استفاده می‌شود
 • این نوع آسفالت در زمین‌های ورزشی، پیست‌های مختلف ورزشی از جمله دوچرخه سواری، اسب دوانی، زمین والیبال، تنیس و بدمینتون و کف باشگاه‌ها و استادیوم‌ها استفاده می‌شود.
آسفالت رنگی

کاربرد آسفالت رنگی در معماری

استفاده از آسفالت رنگی با هدف افزایش ایمنی

در کشور‌های غربی، پوشش رنگی برای جاده‌ها در حال حاضر محبوبیت گسترده‌ای در ساخت و ساز جاده به دست آورده است، زیرا آمار نشان می‌دهد که تصادفات در جاده‌ها با طرح‌های رنگی کاهش یافته است.

مناطق‌ایده‌آل استفاده از آسفالت رنگی با هدف افزایش ایمنی را می‌توان به صورت زیر شمرد:

 • پوشش‌های رنگی پتانسیل بالایی برای برجسته کردن شاخص‌های ایمنی و افزایش آگاهی بین رانندگان و عابران پیاده در طول سفر ایجاد می‌کند.
 • به رانندگان و عابران پیاده اجازه می‌دهد تا در شرایط ترافیک سنگین، سریع‌تر تردد کنند.
 • گنجاندن درج‌های بتن آسفالت رنگی در سطح جاده، دید اجسام در جاده محدوده دید را افزایش می‌دهد.
 • در تونل‌های تاریک، استفاده از آسفالتی سفید یا رنگی با رنگ روشن، مشکل نور کم را حل می‌کند و در نتیجه راحتی و ایمنی ترافیک را افزایش می‌دهد.
 • برای اهداف ایمنی تردد، از روسازی آسفالت رنگی برای علامت‌گذاری قلمرو فرودگاه‌ها، ‌ایستگاه‌های قطار، پایانه‌های بار و بنادر استفاده می‌شود
 • آسفالت رنگی می‌تواند به عنوان جایگزین بادوام‌تری برای خط کشی جاده‌ای که با استفاده از رنگ، ترموپلاستیک یا پلاستیک سرد اعمال می‌شود، عمل کند.

آسفالت رنگی چگونه ساخته می شود؟

رنگ آسفالت رنگی از اختلاط قیر با رنگدانه ها بدست می‌آید كه این رنگدانه ها به دو دسته آلی و غیرآلی تقسیم می‌شوند. رنگدانه های غیرآلی مانند اكسید آهن، اكسید كروم، دی اكسید تیتانیوم و رنگدانه های مخلوط (مثل كبالت آبی) برای رنگی كردن مخلوطهای قیری مناسب اند. اكسید آهن از متداول‌ترین رنگدانه‌های غیر آلی است و به دو نوع طبیعی و سنتزی تقسیم می‌شود. نوع طبیعی آن در محدوده رنگ زرد، قرمز قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متمایل به سبز و قهوه‌ای پررنگ و نوع سنتزی آن در محدوده رنگ‌های زرد و قرمز تا سیاه و قهوه‌ای وجود دارند. قیر بكار رفته نیز نقش مهمی در تولید مخلوط رنگی دارد و بیشتر اوقات اكسید آهن قرمز و اكسید كروم سبز برای آن استفاده می‌شود.

رنگهای شفاف و روشن را فقط می توان در بیندرهای بی رنگ (Pale or colorless binder) بكار برد.
اصولاً در دماهای بالای 180 درجه سانتیگراد، اكسید آهن زرد و سیاه تبدیل به اكسید آهن قرمز می‌شوند و باید توجه داشت كه دمای اختلاط معمولاً بیش از180 درجه سانتیگراد است. در كل، اكسید آهن قرمز برای مخلوطهای قیری مناسب‌ترین رنگدانه ها می‌باشند اما با قیرهای بدون آسفالت، محدوده وسیع تری از رنگها شامل زرد تا آبی قابل حصول است.
آسفالت رنگی

تولید آسفالت رنگی

مقدار رنگدانه های مصرفی در آسفالت رنگی

برای قیر معمولی سیاه رنگ، افزودن حدود 3-4% رنگدانه اكسید آهن سنتزی قرمز با قدرت رنگ دهندگی بالا نسبت به كل مخلوط كافی است.

افزایش مقدار رنگدانه اثر كمی در ازدیاد شدت رنگ دارد اما اگر قدرت رنگ دهندگی رنگدانه ها كمتر باشد این درصد بیشتر می‌شود.

برای سایر رنگدانه ها مانند اكسید كروم سبز كه برای تغییر رنگ طبیعی قیر سیاه خیلی مناسب نیستند،

این درصد به هیچ وجه كافی نیست. همچنین رنگهایی به غیر از قرمز را به راحتی نمی‌توان در قیرهای سیاه رنگ بوجود آورد و لازم است از سنگدانه های رنگی در تولید مخلوط آسفالتی استفاده شود.

قیرهای بی رنگ كه قبلاً ذكر شد فقط در برخی از كشورها وجود دارند.

از معایب آنها قیمت بالا و مقاومت كم آنها در برابر تغییرات آب و هوایی است.

اما هنگام كار با آن‌ها می‌توان محصولات رنگی بیشتری را به راحتی و با بكار بردن حدود ۱-۲% رنگدانه تولید كرد.

مراحل تولید آسفالت رنگی

روشهای تولید این نوع آسفالت در مقاله صفر تا صد اسفالت رنگی به شرح زیر می‌باشد:

افزودن رنگدانه ها به مخلوط آسفالتی در طول فرآیند تولید آسفالت: این فرآیند به دو صورت ناپیوسته  و پیوسته  انجام می‌شود.

در واحد ناپیوسته، رنگدانه‌ها را می‌توان بصورت دستی از طریق شوت‌های معمولی مستقیماً به مخلوط اضافه كرد.

معمولاً رنگدانه‌ها در بسته‌بندی‌های پلی‌اتیلن ریخته می‌شوند كه نیازی به خالی كردن این بسته‌ها نیست چون پلی‌اتیلن در ۱۳۰-۱۴۰ درجه سانتیگراد كاملاً حل می‌شوند.

از مزایای این روش آن است كه هیچ گونه گرد و غباری ایجاد نمی‌شود و عمل اختلاط در زمان كوتاهی در حدود ۶۰-۹۰ ثانیه انجام می‌گیرد.

برای جلوگیری از لخته شدن رنگدانه‌ها باید آن‌ها را قبل از قیر اضافه كرد و حدود ۱۰-۱۵ ثانیه با سنگدانه‌ها مخلوط نمود.

در واحد‌های پیوسته كه نمی‌توان با روش دستی رنگدانه‌ها را اضافه كرد لازم است کارخانه، مجهز به یك واحد اندازه‌گیری رنگدانه‌ها باشد. اما در كل، واحد تولید آسفالت رنگی به جز همزن نیازی به تجهیزات خاص دیگری ندارد.

دانه بندی آسفالت رنگی

آسفالت رنگی براساس دانه بندی

انواع آسفالت رنگی بر‌ اساس دانه بندی

 • آسفالت دوبینه ۰۶
 • آسفالت توپکا ۰۱۲
 • آسفالت توپکا ۰۱۹
 • آسفالت بیندر ۰۲۵

خصوصیات فیزیکی رنگدانه ها در تولید آسفالت رنگی

رنگدانه ها از نظر فیزیكی به چهار شكل زیر وجود دارند:

1- فشرده (compact)

2- پودری (powder)

3- گرانول (granules)

4- دوغاب (slurry)

اندازه ذرات در نوع فشرده در بهترین حالت بین ۰۰۰۱/۰ تا ۰۰۱/۰ میلیمتر است.برای تهیه این نوع رنگدانه، ذرات ریز رنگدانه در یك بیندر سازگار با قیر (مانند ملات سیمان) مخلوط می‌گردند تا به هم چسبیده و به صورت كره‌های كوچك فشرده روان درآیند.

این بیندر مقدار فشردگی رنگدانه‌ها را كنترل می نماید تا اطمینان حاصل گردد كه در طول حمل و نقل و ذخیره سازی  نیز پایدار بمانند و در حین حال به راحتی در مخلوط آسفالتی بشكنند.

رنگدانه های پودری ذرات بسیار ریزی هستند كه به راحتی روان نمی‌شوند. این بدین معناست كه هنگام تخلیه سیلوهای ذخیره باید از یك وسیله مكانیكی مانند لرزاننده استفاده كرد.

اما رنگدانه‌های فشرده چون به راحتی روان می‌شوند، می‌توان آن‌ها را به آسانی در سیلو‌ها ذخیره و تخلیه كرد، گرد و غبار نیز ایجاد نمی‌كنند.یكی دیگر از امتیازات رنگدانه‌های فشرده آن است كه دانسیته بالك بیشتری نسبت به نوع پودری دارند كه باعث می‌شود هنگام ذخیره‌سازی جای كمتری اشغال نمایند.

رنگدانه‌های پودری ذرات بسیار‌ریزی هستند كه به راحتی روان نمی‌شوند.

این بدین معناست كه هنگام تخلیه سیلو‌های ذخیره باید از یك وسیله مكانیكی مانند لرزاننده استفاده كرد.

اما رنگدانه‌های فشرده چون به راحتی روان می‌شوند، می‌توان آن‌ها را به آسانی در سیلو‌ها ذخیره و تخلیه كرد، گرد و غبار نیز ایجاد نمی‌كنند.

آسفالت رنگی

خصوصیات آسفالت رنگی

مزایای آسفالت رنگی

در سال‌های اخیر استفاده از آسفالت رنگی در جاده‌سازی و معماری به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است. این نوع روسازی یک گزینه عالی برای جاده‌ها، مسیر‌های رانندگی، پارکینگ‌ها، پیاده‌رو‌ها و مسیر‌های دوچرخه سواری است. مزایای آسفالت رنگی را می‌توان به صورت زیر شمرد:

  • برای متمایز کردن مسیر‌ها یک پیشنهاد عالی است.
  • نقاط خطرناک را برجسته می‌کند.
  • خاصیت ضد لغزش در بارندگی است.
  • دارای دوام و مقاومت بالا است.
  • عمر روسازی آسفالت را طولانی می‌کند.
  • شاخص بازتاب خورشیدی و اثر گرمایی را کاهش می‌دهد.
  • قابلیت تطبیق با معماری و محیط اطراف را دارد.
  • روسازی را زیبا می‌کند.
  • در انواع رنگ‌های استاندارد موجود است.
  • عاری از مواد شیمیایی مضر و حلال‌های سمی و عوامل سرطان‌زا است.
  • با خشک شدن، هیچ گاز یا دود خطرناکی منتشر نمی‌شود.

معایب آسفالت رنگی

در گذشته در ایران، روسازی آسفالت رنگی محبوبیت زیادی به دست نیاورده بود. یکی از دلایل این امر کمبود رنگ و مواد شیمیایی برای تولید بوده است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی استقبال از این نوع آسفالت به دلیل جلوه‌های ویژه‌ای که خلق می‌کند بسیار بالاست. تنها دلیلی که از گسترش آسفالت تزئینی جلوگیری می‌کند هزینه بالای آن است. با گذشت زمان و افزایش ترافیک سطح رنگی آسفالت ممکن است فرسوده شود و در مکان‌های پرتردد دچار سایش شود که برای تعمیر و پیشگیری از این مشکلات می‌توان مجددا آن را آب‌بندی کرد.تعمیر و نگهداری این آسفالت  به دلایلی از قبیل، حجم و شدت ترافیک، موقعیت جغرافیایی، اشعه ماوراء بنفش، قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی مقداری پیچیده تر از آسفالت سیاه است.

آسفالت رنگی

کاربردهای آسفالت رنگی

تفاوت آسفالت رنگی و آسفالت معمولی

آسفالت رنگی با استفاده از محصولات مدرن پتروشیمی مانند نوعی روغن، پلیمر‌ها، رزین‌ها و رنگدانه ها تولید می‌شوند و دارای رنگ‌های مختلف و قیمت‌های متفاوتی است.  قرمز پرمصرف‌ترین از این نوع آسفالت شمرده می‌شود.
ماده اولیه آسفالت سیاه از قیر سیاه و چسبناک است. به همین دلیل هنگامی که در جاده سنگ فرش می‌شود سیاه به نظر می‌رسد. با مقایسه قیمت آسفالت رنگی و  سیاه مشخص می‌شود که قیمت آسفالت رنگی کمی بالاتر از سیاه است، هزینه ساخت آن نیز بیشتر می‌باشد. استفاده از روسازی رنگی طول عمر نسبتا طولانی بوده و می‌تواند هزینه تعمیر و نگهداری جاده را کاهش دهد. استفاده از آسفالت قرمز مقرون به صرفه‌ تر است و به دلیل جلوه‌های ویژه‌ای که ایجاد می‌کند طرفداران زیادی دارد.

قیمت آسفالت رنگی

قیمت آسفالت رنگی به ازای هر تن به متر مربع  و با توجه به عمق آسفالت مورد نظر است. با توجه به اینکه زمان خشک شدن آسفالت و نحوه آسفالتکاری رنگی مشابه آسفالت معمولی نیست لذا از نظر قیمت با آسفالت معمولی تفاوت دارد. عوامل تاثیر گذار بر قیمت این محصول بیشتر تحت تاثیر فرآورده های شیمیایی و قیمت دلار و تورم در کشور است. برای اطلاع دقیق از قیمت با ما تماس حاصل فرمایید.

سخن پایانی

شرکت ارابه پویان راسا صفر تاصد اسفالت رنگی را برای تمام پروژه‌های شما بر عهده می‌گیرد. شما از این نوع آسفالت می توانید در مکان هایی از قبیل، دوربرگردان ها، گذرگاه های عابر پیاده، پیاده روها، مناطق ورزشی، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و ایستگاه های حمل و نقل عمومی، کوچه های پارک، طراحی میادین، باغ ها و پارک های عمومی در پارکینگ و هتل و حیاط سازی و سنگ فرش استفاده کنید. برای دیدن نمونه‌هایی از پروژه‌های آسفالت رنگی از سراسر کشور، گالری عکس ما را بررسی کنید، یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده در پروژه های بعدی با ما تماس بگیرید.