جدول گذاری یکی از پرکاربردترین عملیات عمرانی هستند که وظیفه محدود‌سازی فضا‌ها، زیباسازی شهر‌ها و هدایت آب‌های سطحی و جداسازی معابر را به عهده دارند. بنابراین احداث جدولکاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در صورتی که این عملیات به خوبی انجام نشود؛ تعمیر، مرمت و تعویض آن‌ها هزینه‌های زیادی را در پی خواهد داشت. از این رو توجه و دقت و ساخت مهندسی این جداول می‌تواند عمر مفید آن‌ها را افزایش داده و از مشکلات بعدی تا حد زیادی بکاهد.در این مقاله به احداث و اجرای جدول گذاری پرداخته می‌شود. اگر قصد جدولکاری خیابان، پارک‌ها، معابر، گذرگاه‌ها و نصب المان‌های شهری و روستایی را دارید ما این عملیات را با تیمی مجرب به انجام می‌رسانیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

چگونه در دنیا رایج شد؟

جالب است بدانید که قبل از ساخت جدول با استفاده از بتن و سنگفرش سنگ پوربک، از ستون‌های چوبی کوچک برای جداسازی مناطق در نظر گرفته شده برای استفاده عابر پیاده استفاده می‌شد.به دنبال یک سری قوانین سنگفرش، مانند قانون سنگفرش و روشنایی ۱۷۶۶، شرکت شهر لندن مجاز به ایجاد مسیر‌های پیاده روی در امتداد خیابان‌های لندن با بالا بردن سطح آن‌ها از خیابان و سنگ فرش کردن آن‌ها شد. در اوایل قرن نوزدهم، محدودیت‌ها به پدیده‌ای فراگیر در سراسر لندن تبدیل شد. این روش در سراسر جهان برای معرفی فضا‌های پیاده روی ایمن برای عابران پیاده دنبال شد به طوری که امروزه انواع و اقسام جدول کاری را در دنیا مشاهده می‌کنیم.

جنس جدول گذاری

امروزه اغلب جدولکاری‌هایی که در حاشیه خیابان‌ها انجام می‌شود از جنس بتن می‌باشد. جداول بتنی معمولاً به سه روش معمولی(ویبره‌ای)، پرسی خشک و پرسی‌ تر تولید می‌شوند. کاربرد جدول کاری بتنی در صنایع ساختمانی بر کسی پوشیده نیست.جدول گذاری بتنی به این دلیل که غالبا در فضای باز استفاده می‌شوند در زیباسازی چهره شهر‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

انواع مختلف جدول گذاری

در سال‌های اخیر جدول کنار خیابان بسیار تکامل یافته ان. جدول کاری بر حسب شکل و اینکه چگونه و در کجا اجرا می‌شود، به انواع و اقسام مختلف طبقه‌بندی می‌شود. بیایید در مورد چند مورد از رایج‌ترین آن‌ها صحبت کنیم:

طبقه‌بندی جدول گذاری بر حسب ویژگی‌های ظاهری

جدول کاری بر حسب تصویر ظاهری که دارند به صورت مستقیم، نورد یا گرد، چمن زنی، یکپارچه و شیب دار طبقه‌بندی می‌شوند.

۱- حاشیه خطوط مستقیم

جدول‌های مستقیم دارای طراحی ساده‌ای هستند. طراحی آن از راندن وسایل نقلیه به داخل چمن، پیاده رو‌ها جلوگیری می‌کنذ. این جدول‌ها از ورود جریان مستقیم آب به پیاده رو‌ها و چمنها جلوگیری می‌کند.

۲- جدولکاری نورد یا گرد

جدولکاری گرد اغلب به عنوان یک مانع بین جاده‌ها و مناطق دیگر عمل می‌کند. یک راه آسان و در عین حال بالقوه برای ورود و خروج از گذرگاه‌ها است. رانندگی در حاشیه‌هایی که نورد شده‌اند بسیار آسان‌تر است.

۳- جدول کاری چمن زنی

جدول گذاری چمن زنی یک طرح خاص و زیبا است که نیمی از حاشیه آن به صورت صاف و نیمی از آن برآمده است. قسمت مسطح آن با چمن هم مرز است در حالی که قسمت برجسته آن ناحیه دیگر است. با استفاده از این نوع جدول کاری بریدن علف‌های هرز بسیار آسان است. بیشترین کاربرد این نوع از جدولکاری در مناطق سبز است.

۴- جدول کاری یکپارچه

جدول کاری یکپارچه دارای ظاهری شیک و کارآمد هستند. آن‌ها با جاده یا پیاده رو ترکیب شده‌اند و چندین مزیت دارند. آن‌ها دوام بیشتری برای سطح جاده ایجاد می‌کند. یک انتقال نرم‌تر ایجاد می‌کند. حاشیه‌های یکپارچه بیشتر از حاشیه‌های معمولی دوام می‌آورند زیرا هیچ نفوذ آب در مناطق متصل وجود ندارد.

۵- جدول کاری شیب دار

لبه‌های شیب دار یکی از معدود طرح‌های حاشیه‌ای هستند که جنبه آرایشی دارد. آن‌ها هیچ هدف واقعی را دنبال نمی‌کنند مگر اینکه ظاهر یک ملک را زیبا کنند.

 نوع متداول جدول گذاری در ایران

  • جدول گذاری نهری : به منظور هدایت آب‌های سطحی خیابان و معابر اصلی و باغات از جدولگذاری نهری استفاده می‌شود. در این نوع جدول‌گذاری از دو نوع عدد جدول بتنی با اندازه‌های یکسان و روبه روی یکدیگر استفاده می‌شود. قیمت جدول کشی نهر در مکان‌های مختلف متفاوت است. دلیل تفاوت ارتفاع جدول، ضخامت جدول و طول جدول بتنی می‌باشد.
  • جدول کاری کانیو : کانیو به معنی آب رو خیابان است و طراحی آن به گونه‌ای است که آب را به سوی مرکز اصلی فاضلاب هدایت می‌کند. کانیو یک نوع جدول‌گذاری بتنی است و به سهولت اجرا می‌شود و برای ساخت و طراحی آب رو‌های شهری بسیار کاربردی است.
  • جدول گذاری کتابی : جدول کشی کتابی برای هدایت آب‌های سطحی خیابان و معابر استفاده می‌گردد. اغلب در وسط مسیر سواره رو به صورت دو عدد جدول خوابیده روبه روی یکدیگر استفاده می‌گردد.
  • جدول تکی : جدول‌گذاری تکی همانگونه که از نام آن پیداست از جدول کشی در یک راستا و یک طول استفاده می‌شود. عموماً دلیل این نوع جدول کشی افزایش مقاومت و استقامت کناره‌های مسیر است و گاهی برای جدا کردن مسیر به ویژه در کنار خیابان‌های اصلی و فرعی استفاده می‌گردد.

روش اجرای انواع جدول

  • اجرای جدول گذازی نهری : در اجرای جدول گذاری نهر ابتدا مسیر جدول کشی تعیین می‌گردد و پس از آن تخریب مسیر انجام می‌شود تا شرایط برای نهرکشی آماده شود. پس از اینکه زیرسازی مناسب انجام شد جدول‌بندی آماده می‌گردد. از بتن مگر که به طور استاندارد داری عیار ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب و با ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر است برای اجرای جدول‌گذاری نهر استفاده می‌گردد.
  • نحوه اجرای جدول کانیو : در اجرای جدول‌گذاری کانیو ابتدا باید نقشه آن آماده‌سازی و نحوه انتقال آب تعیین شود. بنابراین تعیین نقشه اجرایی در بخش مشخصات فنی دارای اهمیت است. تسطیح‌ سازی و رسیدن به اندازه‌ها و مشخصات فنی در این نوع جدولکاری دارای اهمیت است. در اجرای جدول گذاری کانیو عملیات تخریب به وسیله بیل مکانیکی انجام می‌شود و سپس نخاله‌ها توسط کامیون حمل می‌شوند و سپس بعد از تخریب مسیر جدولکاری صاف و هموار می‌شود. در ارابه پویان راسا جدول‌گذاری کانیو توسط مهندسین با تجربه و متخصص و با بهترین متریال و ابزارآلات انجام می‌شود. همانند جدولکاری نهرکشی این نوع جدول کشی خیابان نیز با ملات مگر انجام می‌شود.
  • اجرای جدول کشی کتابی : به منظور اجرای جدول کشی کتابی ابتدا مکان و نقشه مسیر باید مشخص گردد. سپس عملیات تخریب انجام و سطح مورد نظر آماده گردد. زمانی که سطح تسطیح و رگلاژ شد آماده جدولگذاری کتابی است. از بتن عیار مناسب برای اجرای این نوع جدول‌گذاری استفاده می‌گردد. اهمیت مصالح به کار رفته در جدول کشی بسیار دارای اهمیت است زیرا عمر این عملیات به نوع سیمان، ملات و جدول مناسب می‌باشد.
  • اجرای جدول گذاری تکی : اجرای جدول کشی تکی همانند سایر انواع جدول‌گذاری ابتدا نیاز به نقشه راه دارد. سپس باید سطح آماده گردد و با استفاده از مصالح مناسب عملیات آن انجام گردد. این کار بوسیله افراد ماهر و با تجربه انجام می‌گردد. در این نوع جدول کاری رعایت تراز و حفظ و تناسب ارتفاع جدول‌ها دارای اهمیت است.

قیمت جدول گذاری

قیمت جدول‌گذاری بر حسب اینکه کدام نوع از جدولکاری، در چه ضخامت و در چه طول و چه کیفیتی انجام شود بسیار متفاوت است بنابراین نمی‌توان قیمت مجزا برای آن در اینجا اعلام کرد چون با توجه به هر کار و متراژ متفاوت است. علاوه بر این قیمت جدول کشی ساختمان تحت تأثیر زیرسازی و مصالح مورد نیاز آن است. توجه داشته باشید هر چقدر کیفیت مصالح در جدول کاری بیشتر و با ضخامت بالاتری تولید گردد هزینه آن بالاتر است.
همچنین دستمزد و هزینه پیمانکار بر قیمت جدول کاری تأثیر‌ گذار است. با توجه به اینکه در ارابه پویان راسا عملیات عمرانی اعم از آسفالت کاری، جدول گذاری و محوطه‌سازی در متراژ‌های بالا انجام می‌گردد بنابراین قیمت مصالح و هزینه دستمزد مقداری پایین‌تر از مکان‌های دیگر است.

پیمانکار جدول گذاری

شرکت ارابه پویان راسا یکی از شرکت‌های پیشتاز در امور آسفالت کاری، محوطه‌سازی، تراشه ریزی، جدول کاری در کشور است. این شرکت با بیش از ۲۵ سال سابقه کار انواع و اقسام پروژه‌های عمرانی را در سریع‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به انجام می‌رساند. در این مجموعه انواع خدمات جدول گذاری ارزان و با کیفیت را ارائه می‌دهد. هزینه انواع جدولکاری به صورت متر مربع اعلام می‌شود. کارشناسان این شرکت آماده بازدید از پروژه‌های پیمانکاری جدول در کشور می‌باشد. جهت ارتباط با کارشناسان برای بازدید رایگان و مشاوره تلفنی تخصصی از طریق همین سایت در قسمت تماس با ما ارتباط برقرار کنید.