نکات اجرایی آسفالت کردن

هر آسفالتکار ماهری باید یک سری از نکات خوب اجرایی آسفالت را بداند ما در این مقاله به نکات اجرایی آسفالت کردن را برای خوانندگان سایت ارابه پویان منتشر نموده ایم.

اجرای اسفالت سرد و گرم (اجرای اسفالت در سراسر کشور)

آسفالت ماده ای چسبناک و سیاه رنگ می باشد که شبه جامد است، ترکیبات آن شامل ماسه قیر و شن می باشد که در ساخت جاده ها، باند فرودگاه ها، و پشت بام ساختمان ها، زیر سازی، آسفالت محوطه، حیات، کوچه و پارکینگ، خیابان و شیب بندی و… کاربرد دارد. آسفالتکاری شامل مراحل آماده کردن سطح راه، حمل و پخش مخلوط آسفالتی و کوبیدن آن می باشد.

هر اسفالتکار خوب باید به کلیه نکات زیر توجه کند

مهمترین نکات اجرایی جهت آسفالت کردن چیست ؟

تمیزکاری

یکی از نکات طلایی در آسفالت کاری تمیز کاری است . هر نوع گیاهانی که بین ترک ها و در کناره های مسیر، رشد کرده اند را بیرون بکشید. با آب پرفشار راه را شسته تا مطمئن شوید که همه ی کثیفی ها و باقیمانده ی آنها از بین رفته اند. سپس اجازه دهید که پیش از انجام گام بعدی، کامل مسیر خشک شود.

پرکردن ترکها

با اسفالت هر نوع ترکی که در مسیر شما وود دارد را پر کرده و اگر ترکها بزرگ هستند با ماسه پر شود وسپس لکه گیری نمایید.

پرکردن چاله ها و گودالها

یکی دیگر از نکات اجرای در آسفالت کردن از ترکیب ماسه و آسفالت درزگیر استفاده کنید. وبا یک ماله یا غلتک دستی حسابی برآمدگیهای موجود را صاف کنید .

تمیزکاری

بعد از انجام کار سطح کار را تمیز و مرتب کنید تا سطحی یکدست داشته باشید .حتی اگر لازم بود سطح را بشویید.

 از درزگیر استفاده کنید

روی سطح راه، درزگیر را ریخته و با استفاده از یک فرچه، یک پوشش نازک، روی کل مسیر ایجاد کنید. درزگیر آسفالتی از اغلب فروشگاه های ابزار خانگی قابل خریداری است. بهتر است که ۲ لایه ی نازک پوشش اعمال شود. داشتن ۲ لایه پوشش نازک یک سطح صاف و با دوام بیشتر نسبت به یک لایه فراهم می کند. هنگامی که لایه اول اجرا می شود، صبر کنید تا به طور کامل خشک و عمل آوری شود و سپس لایه دوم را اجرا کنید. این امر معمولاً بین ۴ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامد.

حداکثر زمان برای بستن راه

از بسته شدن راه برای تردد چه به صورت پیاده و چه خودروها، اطمینان حاصل کنید. هیچ وسیله ی نقلیه ای نباید حداقل به مدت ۲۴ ساعت روی آسفالت حرکت کند تا به طور کامل خشک شود. با استفاده از تمیز کننده هایی با پایه ی مرکبات هر گونه کثیفی باقیمانده را تمیز کنید. بهتر است که آسفالت کردن راه، اول صبح انجام شود، در این صورت می توان از آفتاب مستقیم و کامل برای خشک شدن استفاده کرد.