آسفالت و آسفالتکاری

ابتدا قبل از شروع به تعریف آسفالت و به منظور شناخت آسفالت و آسفالتکاری بهتر است تعریفی از آسفالت داشته باشیم آسفالت ماده‌ای ترکیبی است که از مخلوط کردن شن و ماسه و قیر ساخته می‌شود و در ساخت جاده، باند فرودگاه و پشت بام ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود.

در یک تقسیم بندی آسفالت به سه نوع  آسفالت گرم، آسفالت حفاظتی و آسفالت سرد تقسیم‌بندی می‌شود.

1-آسفالت گرم

آسفالت گرم اسفالتی است که در آن‌ها قیر و مصالح سنگی گرماگرم مخلوط شوند و گرماگرم پخش و متراکم گردند.

آسفالت گرم بیشتر در روسازی جاده ها کاربرد دارد که به 5دسته تقسیم میشود:

1-آسفالت رویه (توپکا):آسفالت توپکا آخرین قشر بتن آسفالتی است که در تماس مستقیم با بارهای وارده از ترافیک و عوامل جوی محیط قرار می‌گیرد. طراحی آسفالت توپکا به ضورتی است که تحمل بارهای وارده را داشته و در مقابل اثرات سوء آب، یخبندان و تغییرات درجه حرارت، مقاومت کرده و دوام آورد

2-آسفالت آستر (بیندر):این قشر بتن آسفالتی، بین قشر رویه و قشر اساس قیری و در صورت عدم وجود قشر اساس قیری، بین قشر رویه و قشر اساس سنگ شکسته قرار می‌گیرد.

3-اساس قیری: این قشر به عنوان اولین قشر روسازی بتن آسفالتی می‌تواند مستقیماً روی قشر زیراساس یا اساس قرار گیرد. اساس قیری دارای دانه بندی درشت تر و مقدار قیر آن کمتر از آسفالت آستر و رویه می‌باشد.

4-ماسه آسفالت: ماسه آسفالت از اختلاط ماسه شکسته یا ماسه طبیعی شسته یا مخلوطی از این دو با قیر تهیه میگردد . ماسه آسفالت را می‌توان در قشرهای به ضخامت حداقل ۱۵ میلی‌متر و بیشتر پخش و اجرا کرد. از ماسه آسفالت به عنوان قشر تسطیح آسفالت های قدیمی (قبل از روکش) نیز استفاده می‌شود.

5-آسفالت متخلخل : این آسفالت از اختلاط قیر خالص اصلاح شده با مصالح سنگی صد در صد شکسته دارای دانه بندی باز در کارخانه آسفالت گرم تهیه و با ضخامت حدود ۲۵ تا ۴۰ میلیمتر اجرا میشود. فضای خالی این آسفالت گرم بعد از کوبیده شدن در سطح راه، حدود ۲۰ درصد است. این قشر، جزء سیستم روسازی محسوب نمیشود و نمیتوان از آن به عنوان قشر جایگزین رویه اصلی استفاده کرد.

2- آسفالت حفاظتی

پخش قیر در راههای خاکی، شنی، آسفالتی و بتنی و بلافاصله پخش سنگدانه بر روی آن، یا قیرپاشی بدون سنگدانه یا استفاده از مخلوط‌های آسفالتی پیش ساخته از نوع دوغاب قیری (اسلاری سیل) یا میکرو سرفیسینگ آسفالت حفاظتی نامیده میشود. ضخامت این نوع رویه سازی (میکروسرفیسینگ)، حداکثر ۱۲ میلی‌متر در ۲ لایه است که جزء سازه باربر روسازی راه محسوب نمیشود و عملکرد سازه‌ای ندارد. در آسفالت های حفاظتی از قیرهای محلول، قیرابه‌ها یا قیرهای خالص با کند روانی کم استفاده میشود.

آسفالت‌های حفاظتی برای غیرقابل نفوذ کردن بستر راه، افزایش مقاومت سایشی و لغزشی آن و نیز به سازی موقت رویه‌های موجود آسفالتی و بتنی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع رویه سازی به علت سرعت و سهولت اجرا و نیاز محدود به ماشین آلات و تجهیزات آسفالتی، در مقایسه با آسفالت گرم، بسیار مقرون به صرفه است.

انواع اسفالت حفاظتی:

  1. سطحی یک یا چند لایه‌ای یا چیپ سیلینگ
  2. سیلکوت‌ها یا اندودهای آب بند
  3. مخلوط‌های آسفالتی قیرابه‌ای مانند دوغاب قیری و میکروسرفیسینگ
  4. غبارنشانی و روغن پاشی راه (جلوگیری از گردوغبار و تثبیت را ه‌های)

3-آسفالت سرد

آسفالت سرد از اختلاط سنگدانه‌ها با قیرهای محلول یا قیرآبه‌ها در دمای محیط تهیه و در همین دما پخش و متراکم میشود. سنگدانه‌ها در زمان اختلاط با قیرابه می‌تواند مرطوب باشد ولی با قیرهای محلول، در دمای محیط یا تحت اثر حرارت باید خشک شده باشد. مخلوط‌های آسفالت سرد که با قیرهای محلول غلیظ مانندMC-3000 یا SC-3000 تهیه می‌شود، عملاً مانند آسفالت گرم باید در درجه حرارت ۹۵ درجه سانتیگراد یا بیشتر با قیر مخلوط شده و در محدوده همین دما، پخش و متراکم شود. آسفالت سرد را می‌توان در مسافت‌های زیاد حمل و سپس پخش کرد یا آن را در کارگاه انبار نمود و بعداً مورد استفاده قرار داد.

دامنه کاربرد آسفالت سرد

آسفالت سرد در تمام لایه‌های روسازی کاربرد دارد به شرط انکه  همه معیارهای طراحی و محدودیت‌های ترافیکی مسیر رعایت شده باشد. این نوع آسفالت در قشرهای رویه، آستر و اساس قیری برای ترافیک سبک و متوسط و در قشر اساس قیری برای ترافیک سنگین و خیلی سنگین می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انواع آسفالت سرد

برحسب روش تهیه و اجرا به دو دسته آسفالت سرد کارخانه‌ای و آسفالت سرد مخلوط در محل تقسیم میشود .

  1. آسفالت سرد کارخانه‌ای : این نوع از اسفالت در کارخانه‌های ثابت و مرکزی آسفالت تولید و  برای پخش به محل مصرف حمل می‌شود.
  2. آسفالت سرد مخلوط در محل : آسفالت سرد مخلوط در محل به دو روش زیر تهیه می‌شود:

الف- مخلوط در محل : سنگها رو ابتدا رو سطح ریخته و سپس قیر پاشی میکنند و در اخر عمل اختلاط و پخش با گریدر یا وسایل نظیر آن انجام می‌گیرد.

ب- مخلوط در کارگاه : عمل اختلاط قیر و سنگدانه‌ها در کارگاه‌های ثابت یا موقت انجام و مخلوط تهیه شده برای پخش به محل مصرف حمل می‌شود.

خواص فیزیکی چگالی آسفالت فشرده برابر ۲٫۲ تن بر متر مکعب می‌باشد.

شرکت راهسازی ارابه پویان با سابقه ای بیش از 25 سال در زمینه آسفالت و آسفالتکاری و راهسازی با مدرنترین دستگاهها  و بهترین اکیپ اجرایی در زمینه اسفالتکاری فعالیت دارد و اماده همکاری با نهادها سازمانها و ارگانها و شرکتهای خصوصی و دولتی می‌باشد . جهت عقد قرارداد با تلفن ثابت: ۰۲۱۲۲۸۷۹۵۷۴ همراه:۰۹۱۲۳۱۳۸۳۹۸ و   تماس حاصل فرمایید.

اسفالتکاری در شهرستانهای استان تهران ،البرز، سمنان، مشهد، قزوین، همدان، و تمامی شهرستانهای کشور انجام می‌شود.

شرکت در قبال ارئه تمامی خدمات به شما هموطنان گرامی  فاکتور رسمی ، ضمانت نامه رسمی معتبر و تخفیف ویژه ارائه می‌نماید.

آسفالتکاری در کلیه نقاط تهران اجرا میشود : اسفالتکاری در( تهران – شهریار نارمک – پاسداران -اسفالت- شهریار و…)